Sprø torsk med parmaskinke og appelsin

Server lun, sprø torsk med brokkoli og en hjemmelaget gulrotpuré til. Riv over parmesan og litt urter før servering.

20-40 min
Enkel
Sprø torsk med parmaskinke og appelsin

Slik gjør du

    1. 1
      Tilbered torsken som beskrevet på pakken.
    2. 2
      Skrell og skjær gulrøttene i jevne biter. Ha gulrøttene over i en kasserolle og tilsett vann til det akkurat dekker. Ha i en klype salt og kok til gul­røttene er helt møre og væsken har fordampet (hell av eventuell resterende væske). Tilsett 2 ss appelsinsaft, 1 ss smør og litt kvernet ­pepper, og kjør gulrøttene med en stavmikser (eller hurtigmikser) til en jevn puré.
    3. 3
      Rens og skjær brokkolien i jevne, smale buketter. Skjær skinken i små biter og stek bitene i en liten panne sammen med en god klatt smør. Press over saften fra 1/2 appelsin og la det bruse videre i et lite minutt. Stek brokkolien over høy varme i en stekepanne med litt olje. Tilsett en liten skvett vann (2-3 ss spiseskjeer) og en klype salt når brokkolien har fått god farge og “damp” den knapt mør. Ta brokkolien ut av pannen straks den er klar.
    4. 4
      Server sprøbakt torsk med gulrotpuré, stekt brokkoli og stekt skinke (med smør/sjy). Riv over parmesanost og dryss over litt urter hvis ønskelig.